top of page

BİZ KİMİZ?

Orkun_B-removebg-preview.png
Okan_B-removebg-preview.png
Akdik_B-removebg-preview.png
Mert_B-removebg-preview.png
Cenkay_B-removebg-preview.png
Candaş_B-removebg-preview.png

      ORKUN ULUOCAK

  // davul

   CANDAŞ ERGEZEN

    // vokal

OKAN CAN         TAŞKIN

      // gitar

 ORKUN     AKDİK

 // gitar

             MERT         YOLDAŞ

// keyboards

 

CENKAY ÜSTÜN

  // bass

 

Müzik geçmişi 2001 yılına, arkadaşlıkları ise çok daha eskiye uzanan Soda’nın macerası, İstanbul’da doğup büyüyen 6 müzik tutkununun üniversite eğitimi için başka bir şehirde buluşmasıyla başlıyor.

20’li yaşlarının başında ele avuca sığmayan genç Soda, müziği hayatın merkezine koyuyor, üretebildiği kadar üretiyor, müziklerini sahnede dinleyicileriyle paylaşmak için her fırsatı değerlendiriyor, her kapıyı çalıyor.  Bununla beraber bu dönemde grup üyeleri aynı evi paylaşıyor ve rock and roll felsefesini sonuna kadar yaşıyor.

Üniversite bitiminde grup tekrar İstanbul’da buluşuyor. Tüm üyeleri müzik dışında da bir meslek sahibi oluyor. Müzik tutkusundan vazgeçmeyen Soda, İstanbul’un bilinen birçok mekanında düzenli sahne almaya başlıyor.

2010’lu yıllarda Türkiye’nin içinden geçtiği sosyal ve ekonomik anlamda çalkantılı dönem, terör olayları, sosyal yaşam ve özgürlükler üzerindeki baskılar Soda’yı ve müziğini derinden etkiliyor. Bu dönemde grup adeta içine kapanıyor ve kozasında kendini yeniden yaratıyor.

Soda ilhamını 2000’li yıllardan alıyor. Daha derinlerde hem Anadolu’da hem de batı dünyasında müzik sanatını derinden etkilemiş, bir anlamda toplumun duygu dünyasına yön vermiş devrimci sanatçılardan besleniyor.

Soda gerçek, samimi, ön yargısız, duygu dünyasında pozitif ve derinlerde hassas bir grup. Şarkı sözleri ve müziklerinin melodik yapısı kaynağını bu duygulardan alıyor. Bu coğrafyanın zorlukları içerisinde yetişmiş gençlerin kendilerini ifade etme mücadelesinin bir temsilcisi Soda. Her açıdan baskılanmış, iyi niyeti suistimal edilmiş, duygularıyla oynanmış, dünyaya verdiği sevginin çoğu zaman karşılığını alamamış, buna rağmen kavgadan sağ çıkmayı başarmış ve artık kendiyle de dalga geçebilen insanlara ait bir grup Soda.

bottom of page